MenuLeft
MenuLeft
TopLeft   TopRight
BotLeft BotRight

انتقال بی سیم توان و داده به میکروسیستم های قابل کاشت در بدن

تختی, محمد (2009) انتقال بی سیم توان و داده به میکروسیستم های قابل کاشت در بدن. Masters thesis, دانشگاه علوم پزشکی ارتش.

[img] Text
انتقال بی سیم توان و داده به میکروسیستم های قابل کاشت در بدن.docx

Download (57Kb)

Abstract

هدف این پروژه پياده سازي و تست يک لینک بي¬سيم مناسب براي انتقال توان و داده به يک ریزسیستم قابل کاشت در بدن، براي انجام تحريک الکتريکي نخاع می باشد. براي آن که يک ریزسيستم کاشته شده در بدن يک موجود زنده بتواند وظيفه‌ی مورد انتظار را انجام دهد نيازمند آن است که از طريق ارتباط بي سيم، انرژي مورد نياز خود را از دنياي خارج دريافت نمايد. همچنين است تبادل داده ميان چنين سيستم هايي و دنياي خارج که آن هم بايد لزوماً به صورت بي سيم صورت پذيرد. مرسوم ترین روش در انتقال بی سیم، روش القایی است که از دو سلف کوپل شده با یکدیگر، برای برقراری ارتباط، استفاده می نماید. روش نوین دیگری که به تازگی مطرح گردیده، روش خازنی‌ست که در آن با استفاده از خاصیت دی الکتریک بافت، انتقال داده و توان انجام می شود. در این پروژه، هر دو روش القایی و خازنی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته و ساخته شده اند. در روش القایی، نتایج پیاده سازی و تست روش نوین سیم پیچ های مدار چاپی حلزونی به صورت دو لایه، که دارای بازده‌ی توان بالایی می باشد، ارائه گردیده است. در این روش، ضریب کیفیت سیم پیچ های دو لایه در مقایسه با روش های قدیمی 50% بالاتر بوده، که این امر سبب افزایش بازده‌ی توان انتقالی می شود. سپس روش نوین خازنی، که نسبت به روش القایی از مزایای فراوانی برخودار است، تشریح گردیده و مدل لینک خازنی ارائه گردید. به منظور انجام تست های عملی، لینک خازنی بر حسب میلیمتر با صفحاتی در ابعاد 1X 1، 2X 2، 3X 3، 5X 5، 7X 7، و 10X 10 ساخته و با بافت گوشت مرغ تست گردید. به منظور انجام این تست ها ولتاژ ورودی بین فرکانس 1 تا 10 مگاهرتز جاروب گشته و در انتقال توان نیز برای مقاومت بار، سه مقدار kΩ 1، kΩ 5.6، و kΩ 10 انتخاب گردید و نتایج مقایسه شد. در تست های عملی، نشان داده شد که لینک خازنی به دلیل طبیعت بالا گذر بودنش، براحتی سیگنال مربعی و BPSK را که هر دو دارای رنج وسیعی از هارمونیک می باشند عبور می دهد. در لینک سلفی نیز، نتایج ولتاژ خروجی و بازده برای مقاومت بارهای Ω 100، Ω 270، Ω 470 و kΩ 1 در بازه‌ی فرکانسی 1 تا 5 مگاهرتز در دو محیط هوا و گوشت ارائه و مقایسه گردید.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: WA Public Health > Public Health Education WA.18
WA Public Health > WA 30 Social, Economic, and Environmental factor in public health
WA Public Health > WA 400 Occupational Medicin, health and hygiene
WA Public Health > WA. 900 Vital Statistics
Research Plan
Depositing User: Editor
Date Deposited: 02 Jul 2013 13:43
Last Modified: 02 Jul 2013 13:43
URI: http://eprints.ajaums.ac.ir/id/eprint/100

Actions (login required)

View Item View Item
MenuLeft
Ajaums Repository is powered by EPrints 3 which is developed by the School of Electronics and Computer Science at the University of Southampton. More information and software credits.
EPrints Logo MenuLeft