MenuLeft
MenuLeft
TopLeft   TopRight
BotLeft BotRight

ايجاد بانک اطلاعاتي جامع و به روز از بيماران ديابتي نيروهاي مسلح و ساخت نرم افزار مديريت پرونده پزشکي ( ابن سيناي يک )

متقي, علي (2010) ايجاد بانک اطلاعاتي جامع و به روز از بيماران ديابتي نيروهاي مسلح و ساخت نرم افزار مديريت پرونده پزشکي ( ابن سيناي يک ). Masters thesis, دانشگاه علوم پزشکی ارتش.

[img] Text
ايجاد بانک اطلاعاتي جامع و به روز از بيماران ديابتي نيروهاي مسلح و ساخت نرم افزار مديريت پرونده پزشکي ( ابن سيناي يک ).docx

Download (57Kb)

Abstract

رشــد روزافزون صــنایع ارتباطی، مخابراتی و انفورماتیکی، هر روز دنیا را با انقلابی جـدید مـواجه می‌کند . با توسعه این فن آوری در بخش پزشکی، به دنبال تحول عظیمی در نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می‌باشیم و یکی از مهمترین حوزه‌های کـاربرد فن آوری اطلاعـات، حوزة بهداشـت و درمانی می‌باشد .سیستم‌های ذخیره اطلاعات بیمار، سیستم‌های اطلاعات دارویی، و سیستم‌های پذیرش بیمار و بسیاری دیگر که در پس پرده طراحی تمام این‌ها یک هدف مشترک وجود دارد و آن تسهیل در کار درمان است. با استفاده از این سیستم‌ها بیمار در کمترین زمان بهترین خدمات را دریافت می‌کند، پزشک تمام وقت از هر جای دنیا که بخواهد به بیماران خود دسترسی دارد و اطلاعات بیماران در همه جا به طور کامل در دسترس است. سامانه‌هایی مانند ذخیره پرونده الکترونیکی سلامت (EHR) که می‌تواند اطلاعات بهداشتی، درمانی و سلامتی فرد را پیش از تولد، یعنی زمانی که فرد دوران جنینی را طی می‌کند تا پس از مرگ یعنی وقتی دیگر در قید حیات نیست را به صورت اطلاعات جامعی در یک فایل الکترونیکی ذخیره سازی کرده و آن را در یک شبکه اختصاصی در دسترسی افراد مشخصی قرار دهد، در پروژه ابن سینای به طراحی سیستم بانک اطلاعاتی و طراحی نرم¬افزار برای مدیریت پرونده الکترونیک این بیماران پرداخته می¬شود. در این پژوهش که در فاز امکانسنجی صورت میگیرد، ابتدا به شناخت بهتر بیماری دیابت و جوانب آن برای کشورهای جهان از جمله ایران و سپس به بررسی فعالیتهایی که در زمینه EHR صورت گرفته می¬پردازیم. استاندارد¬هایی که در نرم¬افزار¬های پرونده الکترونیک مورد استفاده قرار می¬گیرد مورد مطالعه قرار گرفته تا درک بهتری از آن بدست آید. سپس با توجه به اینکه در فاز بعدی می-بایست این سیستم در بیمارستان 501 ارتش مورد استفاده قرار گیرد، نیازمندی¬های ساختاری و امکانات موجود شناخته شده و با مشاوره با پزشکان متخصص به طبقه بندی اطلاعات و آماده سازی فرم¬های اطلاعاتی مورد نیاز برای سیستم پرداخته شد. در پایان برای فهم بهتر فاز آتی پروژه هزینه¬های طرح محاسبه گردیده و به تفکیک مورد بحث قرار گرفت تا پس از تایید توسط ستاد مشترک ارتش، فاز عملیاتی طراحی آغاز گردد.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: WA Public Health
WA Public Health > Public Health Education WA.18
Research Plan
Depositing User: Editor
Date Deposited: 02 Jul 2013 13:43
Last Modified: 02 Jul 2013 13:43
URI: http://eprints.ajaums.ac.ir/id/eprint/101

Actions (login required)

View Item View Item
MenuLeft
Ajaums Repository is powered by EPrints 3 which is developed by the School of Electronics and Computer Science at the University of Southampton. More information and software credits.
EPrints Logo MenuLeft