MenuLeft
MenuLeft
TopLeft   TopRight
BotLeft BotRight

برآورد خواص مکانیکی بافت نرم کف پا : کاربرد در طراحی و ساخت پاهای مصنوعی، کفش و کفی های طبی

مهدي خاني, محمد (2008) برآورد خواص مکانیکی بافت نرم کف پا : کاربرد در طراحی و ساخت پاهای مصنوعی، کفش و کفی های طبی. Masters thesis, دانشگاه علوم پزشکی ارتش.

[img] Text
برآورد خواص مکانیکی بافت نرم کف پا کاربرد در طراحی و ساخت پاهای مصنوعی، کفش و کفی های طبی.docx

Download (57Kb)

Abstract

در حین راه رفتن بافت نرم کف پا به عنوان یک ماده بیولوژیکی جذب کننده لرزه عمل می کند این بافت در تمامی زیرفازهای راه رفتن از فزونی بار وارده به استخوانهای بالادست جلوگیری می نماید. بافت هیل پد توده چربی متراکمی است که در زیر استخوان پاشنه قرار گرفته و میزان حمل بار در هیل پد در افراد مختلف در سنین متفاوت با شرایط فیزیکی و نوع فعالیتهای مختلف فرق می کند در بسیاری از مردم که پاشنه آنها در طول شبانه روز تحت سیکلهای زیادی قرار می گیرد و ورزشکاران مخصوصا دوندگان شاهد بروز پاشنه های دردناک هستیم، همچنین خواص مکانیکی این بافت در بروز برخی بیماریها به خصوص بیماری دیابت تغییر می یابد که این تغییر خواص مکانیکی باعث اختلال در میزان حمل بار در این بافت گردیده و این نارسایی باعث آسیب پذیرتر شدن این بافت در پای بیماران دیابتی می شود. دستگاه های مختلفی برای بررسی کلینیکی مکانیک این بافت در بارگذاریهای سیکلی با نرخهای مختلف جهت مشاهده پاسخ های دینامیکی و شبه استاتیکی این بافت طراحی شده است. در این تحقیق جهت برآورد پارامترهای غیر خطی و هایپرالاستیک بافت هیل پد یکی از آزمایشهای in vivo و شبه استاتیکی انجام گرفته روی بافت هیل پد در نرم افزار تحلیل المان محدود ABAQUS شبیه سازی شده و سپس با یک رویه شناسایی معکوس دو پارامتر تابع پتانسیل انرژی کرنشی ارائه شده توسط Mooney Rivlin برای مواد هایپرالاستیک ، طوری برآورد می شود تا اختلاف میان نتایج آزمایشگاهی و خروجی نرم افزار تحلیل مینیمم شود. با برآورد این دو پارامتر خواص مکانیکی این بافت از جمله متوسط مدول برشی و متوسط مدول الاستیک مشخص می شود نتایج این تحقیق در طراحی و ساخت کفی های طبی ، هیل پد مصنوعی و شناخت خواص ناحیه پاشنه در طراحی و ساخت پاهای مصنوعی جهت افزایش معیار راحتی کمک رسان است.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: WA Public Health > Public Health Education WA.18
WA Public Health > WA 30 Social, Economic, and Environmental factor in public health
Research Plan
Depositing User: Editor
Date Deposited: 02 Jul 2013 13:43
Last Modified: 02 Jul 2013 13:43
URI: http://eprints.ajaums.ac.ir/id/eprint/102

Actions (login required)

View Item View Item
MenuLeft
Ajaums Repository is powered by EPrints 3 which is developed by the School of Electronics and Computer Science at the University of Southampton. More information and software credits.
EPrints Logo MenuLeft