MenuLeft
MenuLeft
TopLeft   TopRight
BotLeft BotRight

بررسی اثر پیری در فعالیت مغز با استفاده از تصویر برداری تشدید مغناطیسی کارکردی

افشین پور, بابک (2009) بررسی اثر پیری در فعالیت مغز با استفاده از تصویر برداری تشدید مغناطیسی کارکردی. Masters thesis, دانشگاه علوم پزشکی ارتش.

[img] Text
بررسی اثر پیری در فعالیت مغز با استفاده از تصویر برداری تشدید مغناطیسی کارکردی.docx

Download (56Kb)

Abstract

شناخت تغييرات در عملکرد مغز، راه را برای درمان بسياری از عوارض مغزی که با گذشت سن پديد می‌آيد (نظير آلزايمر، ...) باز می کند. در اين طرح پژوهشي، هدف بررسي فعاليت شبکه زمينه مغز در زمان و مکان با استفاده از داده‌هاي تصوير برداري تشديد مغناطيسي کارکردي (fMRI) و آناليز تصاوير اخذ شده توسط fMRI با استفاده از تعميم آناليز همبستگي کانوني (gCCA) مي باشد. با استفاده از روش تحليل جديد، امکان مقايسه دقيق‌تر سيگنال زماني fMRI و الگوي مکاني فعاليت در گروههاي مختلف فراهم مي‌آيد. همچنين مقايسه اي بين روش هاي معمول آناليز داده هاي fMRI و روش آناليز همبستگي کانوني تعميم يافته نيز انجام مي گيرد. همچنين در بسياري از مقالات نشان داده‌ شده است، تفاوتهايي در کارکرد مغز از نظر دامنه سيگنال و الگوي مکاني فعاليت در گروههاي سني مختلف وجود دارد، به نظر مي رسد روش gCCA در تشخيص اين تفاوتها موثر باشد. برای بررسی تفاوت عملکرد مغز در سنین مختلف، از 19 سوژه جوان (20-30 سال) و 28 سوژه پیر (56-84 سال) سن استفاده کردیم و داده‌های fMRI آنها را با استفاده از روش gCCA تحلیل کردیم. در این طرح، ما شبکه های تاسک و شبکه فعالیت خودبخودی را در دو گروه جوان (20-30 سال) و پیر (56-84 سال) بررسی کردیم. دو یافته را می توان برای این مطالعه در نظر گرفت. اولاً، آزمایشات نشان دادند که شدت فعالیت در شبکه فعالیت خودبخودی (غیرارادی) و شبکه تاسک (ارادی) با هم نسبت عکس دارند. زمانی که فعالیت در شبکه فعالیت خودبخودی افزایش می‌یابد، فعالیت در شبکه تاسک کاهش می‌یابد و بالعکس زمانی که فعالیت در شبکه تاسک افزایش می یابد فعالیت شبکه خودبخودی، کاهش می یابد. دومین یافته این پژوهش، در بررسی اتصالات درون مغز، نواحی از مغز را که با ناحیه posterior cingulate در ارتباط هستند را در دو گروه پیر و جوان بدست آوردیم. به نظر می رسد که در گروه پیر اتصالات کارکردی ضعیف تر از گروههای جوان است.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: WA Public Health > Public Health Education WA.18
Research Plan
Depositing User: Editor
Date Deposited: 02 Jul 2013 13:45
Last Modified: 02 Jul 2013 13:45
URI: http://eprints.ajaums.ac.ir/id/eprint/104

Actions (login required)

View Item View Item
MenuLeft
Ajaums Repository is powered by EPrints 3 which is developed by the School of Electronics and Computer Science at the University of Southampton. More information and software credits.
EPrints Logo MenuLeft