MenuLeft
MenuLeft
TopLeft   TopRight
BotLeft BotRight

بررسي ساختار شبكه ي بيماريها بر پايه ي همگوني الگوي شيوع امراض در استان هاي كشور و تقسيم بندي استان هاي ايران بر اساس الگوي شيوع بيماري ها

ناظري , آرش (2010) بررسي ساختار شبكه ي بيماريها بر پايه ي همگوني الگوي شيوع امراض در استان هاي كشور و تقسيم بندي استان هاي ايران بر اساس الگوي شيوع بيماري ها. Masters thesis, دانشگاه علوم پزشکی ارتش.

[img] Text
بررسي ساختار شبكه ي بيماريها بر پايه ي همگوني الگوي شيوع امراض در استان هاي كشور و تقسيم بندي استان هاي ايران بر اساس الگوي شيوع بيماري ها.docx

Download (57Kb)

Abstract

از شبکه های اجتماعی برای بررسی اپیدمیولوژی بیماری ها به طور روز افرونی استفاده می شود. این روش ها معمولاً به بررسی یک یا تعداد کمی بیماری در داخل یک گروه کوچک از افراد محدود هستند. همچنین، این روش ها نسبت به تغییراتی که در سطح جامعه رخ می دهند و به آرامی کل جامعه را تغییر می دهند حساس نمی باشند. ما در این تحقیق که با پیشنهاد نوعی اکولوژیک از این شبکه های اجتماعی، شبکه ی استانی بیماری ها، که در آن هر استان (به عنوان گره) توسط یال هایی به سایر استان ها متصل است بر آن شدیم که برای این مشکل راه حلی پیدا کنیم. در این شبکه ی پیشنهاد ارتباط هر استان با استان دیگر بر اساس شباهت در الگوی شیوع و بروز بیماری ها مختلف شکل می گیرد. استان هایی که الگوی شبیه تری به هم داشته باشند پیوند قوی تری خواهند داشت. ما همچنین در این تحقیق تلاش کردیم که ساختار مدولار شبکه ی استانی بیماری های ایران را یافته و فاکتور هایی که قدرت پیوند استان ها را در این شبکه پیش بینی می کنند شناسایی کنیم. ما در این شبکه توانستیم 5 مدول پیدا کنیم. همچنین از میان فاکتور های تست شده، فاصله ی جغرافیایی (ρ = -0.21,p<0.0001)، تفاوت در میزان سواد(ρ = -0.149,p=0.003) ، درصد افراد در گروه 16-0 سال(ρ = -0.11,p<0.02)، به ترتیب بیشترین اهمیت را در قوت پیوند استان ها با یکدیگر داشتند. این نتایج نشان می دهد که روش مذکور می تواند اطلاعات بسیار مهمی در مورد ساختار مدولار و فاکتور های ایجاد کننده ی ای ن شبکه به ما بدهد.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: WA Public Health > Public Health Education WA.18
Research Plan
Depositing User: Editor
Date Deposited: 02 Jul 2013 13:48
Last Modified: 02 Jul 2013 13:48
URI: http://eprints.ajaums.ac.ir/id/eprint/124

Actions (login required)

View Item View Item
MenuLeft
Ajaums Repository is powered by EPrints 3 which is developed by the School of Electronics and Computer Science at the University of Southampton. More information and software credits.
EPrints Logo MenuLeft