MenuLeft
MenuLeft
TopLeft   TopRight
BotLeft BotRight

بررسی مقایسه ای مقدار سرمی و بزاقی زیست نشانگر های قلبی در بیماران دچار سکته حاد قلبی AMI)) بستری شده در بیمارستانهای ارتش در سال 88

رياحي , اسماعيل (2009) بررسی مقایسه ای مقدار سرمی و بزاقی زیست نشانگر های قلبی در بیماران دچار سکته حاد قلبی AMI)) بستری شده در بیمارستانهای ارتش در سال 88. Masters thesis, دانشگاه علوم پزشکی ارتش.

[img] Text
بررسی مقایسه ای مقدار سرمی و بزاقی زیست نشانگر های قلبی در بیماران دچار سکته حاد قلبی AMI)) بستری شده در بیمارستانهای ارتش در سال 88.docx

Download (57Kb)

Abstract

اندازه‌گیری نشانگرهای قلبی در خون یکی از ابزارهای اصلی تشخیص بیماری سکته قلبی می‌باشد. از طرفی، از بزاق به عنوان مایع تشخیصی آینده یاد می‌شود و استفاده از آن برای پایش بیماری و سلامت عمومی تبدیل به یک هدف بسیار دلخواه در تحقیقات گردیده است. روش‌ها :تعداد 33 بیمار دچار سکته حاد قلبی، و 10 بیمار دچار آنژین سینه ناپایدار و 30 فرد بدون سابقه بیماری قلبی در بیمارستان امام حسین (ع) به کار گرفته شدند. نمونه‌گیری از سرم، بزاق استراحتی، و بزاق تحریکی بیماران دچار سکته در حدود ساعت‌های 12 و 24 پس از پذیرش در اورژانس انجام می‌شد. سپس میزان High-sensitivity C- reactive protein (hs-CRP) و کاتپسین L در نمونه‌ها با روش ELISA اندازه‌گیری شد. یافته‌ها: نتایج مطالعه ما نشان داد که در بیماران دچار سکته قلبی 24 ساعت پس از رخداد پدیده ایسکمی غلظت سرمی hs-CRP افزایش می‌یابد هر چند که این مقدار در زمان 12 ساعت پس از شروع بیماری کاهش غیرمعنی‌داری را نشان داد. غلظت و برون‌ده hs-CRP در بزاق استراحتی و نیز تحریکی بیماران دچار سکته حاد قلبی 12 و 24 ساعت پس از رخداد پدیده ایسکمی افزایشی را نسبت به مقادیر متناظر در گروه شاهد نشان داده‌‌اند. همچنین مشخص گردید که سطح کاتپسین L سرم در بیماران دچار سندرم حاد کرونری دستخوش تغییر نمی‌شود. غلظت و برون‌ده کاتپسین L در بزاق استراحتی 12 و 24 ساعت پس از رخداد ایسکمی بدون تغییر می‌ماند، ولی در بزاق تحریکی 12 ساعت پس از روی دادن ایسکمی کاهش یافته اما پس از 24 ساعت تغییری را نشان نمی‌دهد. نتیجه‌گیری : بر پایه نتایج مطالعه ما سنجش‌های مبتنی بر بزاق hs-CRPرا می‌توان برای به کار بردن به عنوان آزمونی برای تشخیص سریع سکته قلبی در بخشهای اورژانس پیشنهاد داد.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: WA Public Health
WA Public Health > Public Health Education WA.18
WA Public Health > WA 400 Occupational Medicin, health and hygiene
Research Plan
Depositing User: Editor
Date Deposited: 09 Jul 2013 03:22
Last Modified: 09 Jul 2013 03:22
URI: http://eprints.ajaums.ac.ir/id/eprint/149

Actions (login required)

View Item View Item
MenuLeft
Ajaums Repository is powered by EPrints 3 which is developed by the School of Electronics and Computer Science at the University of Southampton. More information and software credits.
EPrints Logo MenuLeft