MenuLeft
MenuLeft
TopLeft   TopRight
BotLeft BotRight

تاثیر اریتروپویتین بر روی پیامدهای سکته مغزی ایسکمیک

باقرپور زارجي, علي (2009) تاثیر اریتروپویتین بر روی پیامدهای سکته مغزی ایسکمیک. Masters thesis, دانشگاه علوم پزشکی ارتش.

[img] Text
تاثیر اریتروپویتین بر روی پیامدهای سکته مغزی ایسکمیک.docx

Download (57Kb)

Abstract

زمینه: سکته‌های مغزی ایسکمیک دو سوم موارد سکته را تشکیل می‌دهند و عوارض ناشی از آن‌ها بار زیادی به فرد و جامعه وارد می‌کند هدف: در این مطالعه ما به دنبال بررسی تأثیر اریتروپوئتین بر روی پیامدهای سکته‌های مغزی ایسکمیک با توجه به تغییرات NIHSS بودیم. روش کار: مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی تصادفی شده بوده، نمونه‌گیری به صورت آسان و افراد در دسترس صورت گرفت. بیمارانی که با علایم سکته‌ی مغزی به مراکز درمانی مورد طرح مراجعه نموده بودند با شک اولیه به سکته‌ی مغزی تحت روش‌های تشخیصی تصویر برداری (CTاسکن و MRI) قرار گرفتند. پس از تأیید سکته ایسکمیک بیمارانی که دارای معیارهای ورود به مطالعه بودند به صورت تصادفی در دو گروه شاهد و مداخله قرار گرفتند. گروه مداخله در کوتاه‌ترین زمان ممکن (قبل از 24 ساعت) اولین دوز اریتروپوئتین به میزان 16000 واحد را به صورت داخل وریدی در مدت 10 دقیقه دریافت نمودند، پس از آن بیمار هر 12 ساعت 8000 واحد از دارو را تا 5 نوبت دریافت نمود( در مجموع 56000 واحد در طی مدت 3 روز). ارزیابی بیماران از نظر پاسخ به درمان به صورت بالینی و به کمک NIHSS در روزهای 0، 14 و 28 بعد از وقوع سکته انجام گرفت و در نهایت تغییرات NIHSS در دو گروه شاهد و مداخله با یکدیگر مورد مقایسه قرار گرفتند. ارزیابی داده‌ها به کمک روش‌های t-test و ANOVA صورت گرفت. یافته‌ها: بررسی‌ها نشان داد که در پیگیری‌های هفته‌های دو و چهارم اریتروپوئتین بر روی NIHSS (p-value= 0.003) مؤثر بوده است. این تأثیر در موارد فلج صورت(p-value=0.030,0.043)، حرکت اندام فوقانی(p-value=0.000,0.000)و حرکت اندام تحتانی(p-value=0.002,0.001) معنی‌دار بوده است. نتیجه‌گیری: تجویز اریتروپوئتین در سکته‌های ایسکمیک می‌تواند سودمند واقع شود.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: W Health professions > Medical Informatics , Information Systems W 26/55.I4
WA Public Health
WA Public Health > Public Health Education WA.18
Research Plan
W Health professions > W.20.55 H9 special topics A-Z (Human expenmentation
Depositing User: Editor
Date Deposited: 09 Jul 2013 03:23
Last Modified: 09 Jul 2013 03:23
URI: http://eprints.ajaums.ac.ir/id/eprint/159

Actions (login required)

View Item View Item
MenuLeft
Ajaums Repository is powered by EPrints 3 which is developed by the School of Electronics and Computer Science at the University of Southampton. More information and software credits.
EPrints Logo MenuLeft