MenuLeft
MenuLeft
TopLeft   TopRight
BotLeft BotRight

طراحی راه اندازي و تجهيز مرکز آموزش مهارتهاي راديولوژي براي دانشجويان پزشکي در دانشگاه ع. پ . آجا

عباسي , عطا (2009) طراحی راه اندازي و تجهيز مرکز آموزش مهارتهاي راديولوژي براي دانشجويان پزشکي در دانشگاه ع. پ . آجا. Masters thesis, دانشگاه علوم پزشکی ارتش.

[img] Text
طراحی راه اندازي و تجهيز مرکز آموزش مهارتهاي راديولوژي براي دانشجويان پزشکي در دانشگاه ع. پ . آجا.docx

Download (57Kb)

Abstract

زمینه:. سیروز کبدی یک بیماری مزمن است كه به دنبال آسیب طولاني مدت هپاتوسیت ها رخ مي دهد و مشکلات قلبی-عروقی در بیش از 30% بیماران مبتلا به سیروز ایجاد می شود. اين مطالعه جهت بررسي نقش سيستم Opioids بر آپوپتوز صورت گرفته در بافت قلب مدل حيواني سيروتيك طراحي شده است. روش اجرا: موشهای Sprague–Dawley به تعداد 24 انتخاب و به دو گروه تقسیم می شوند: در گروه اول 4 هفته پس از جراحی و بستن مجراي صفراويBDL)) سیروز القا می گردد. گروه دوم (Sham-Operated) به عنوان کنترل در مطالعه وارد می شوند. هر یک از گروهها خود به دو زیرگروه تقسیم می شوند. به صورتي كه زيرگروه اول Naltrexone 20mg/kg/day و زيرگروه دوم Saline را به مدت 4 هفته دریافت می کنند(به صورت تزریق زیر جلدی).سپس به منظور بررسی آپوپتوز ایجاد شده در میوکارد نمونه برداری شده و از TUNEL Assay Kit استفاده می شود. نتایج: در میان گروهی از rat ها که سالین دریافت کرده بودند میزان آپاپتوز در ratهای جراحی شده به طرز معنی داری بیشتر از گروه جراحی نشده بود(P<0.001) (1.2±35 در مقابل 0.2±2.6 ). در میان گروه جراحی نشده (sham group) اختلافی از نظر میزان آپاپتوز وجود نداشت (0.2 ± 2.6 در مقابل 0.4 ± 2.3 ) (p>0.05) . به علاوه نتایج نشان داد که در گروهی که جراحی شده اند تزریق نالتروکسان باعث کاهش معنی داری در بروز آپاپتوز شد (0.8 ±14.8 در مقابل 1.2 ±35 ) .(p<0.001). نتیجه گیری: که آپاپتوز نقشی مهم در روند ایجاد کاردیومیوپاتی در زمینه سیروز دارد و در کنار سایر عوامل موثر در این پروسه اپیوئید ها می توانند به عنوان یکی از عوامل موثر در این روند مطرح شوند

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: WA Public Health
WA Public Health > Public Health Education WA.18
WA Public Health > WA 30 Social, Economic, and Environmental factor in public health
WA Public Health > WA. 900 Vital Statistics
Research Plan
Depositing User: Editor
Date Deposited: 09 Jul 2013 03:24
Last Modified: 09 Jul 2013 03:24
URI: http://eprints.ajaums.ac.ir/id/eprint/195

Actions (login required)

View Item View Item
MenuLeft
Ajaums Repository is powered by EPrints 3 which is developed by the School of Electronics and Computer Science at the University of Southampton. More information and software credits.
EPrints Logo MenuLeft