MenuLeft
MenuLeft
TopLeft   TopRight
BotLeft BotRight

طراحی و ساخت سیستم آموزش و هدایت راه رفتن جهت بیماران سکته مغزی

واردی کولائی , امیرمجتبی (2008) طراحی و ساخت سیستم آموزش و هدایت راه رفتن جهت بیماران سکته مغزی. Masters thesis, دانشگاه علوم پزشکی ارتش.

[img] Text
طراحی و ساخت سیستم آموزش و هدایت راه رفتن جهت بیماران سکته مغزی.docx

Download (57Kb)

Abstract

براي آموزش راه¬رفتن می¬توان از ابزارهاي مختلفي استفاده نمود كه يكي از اين ابزارها استفاده از ربات¬ها می¬باشد. در اين پژوهش سعي شده است كه سيستم آموزش بوسیله ربات به صورت مكانيكال و قابل استفاده در هر كلينيكي طراحي شود. بنابراین لازم است در ابتدا، راه¬رفتن نرمال مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان فرم غیرنرمال را به آن نزدیک نمود. مقادیر زاویه¬های مفاصل ران و زانو در طی یک سیکل کامل راه¬رفتن نرمال، در کتب و منابع پژوهشی مختلف موجود می¬¬باشد. این مقادیر بصورت نمودارهای زیر استخراج شده¬ و مورد تحلیل قرار گرفته¬اند. سازه مکانیزم: بیمار سکته مغزی که یک طرف بدنش فلج شده است روی تریدمیل قرار می¬گیرد. سازه¬ای بر روی تریدمیل طراحی شده است که درصد بسیاری از وزن فرد را تحمل می¬کند. ارتفاع سازه 2/2 متر است. همچنین مکانیزمی شامل یک روبات سری با دو لینک و دو موتور محرک در یک سمت تریدمیل (متناسب با سمت پای معیوب) قرار می¬گیرد و با اتصال آن به پای بیمار، منحنی صحیح حرکت مفصل ران و مفصل زانو در طی یک سیکل راه رفتن ایجاد می¬شود. دو لینک روبات که متناسب با عضوهای ران و ساق پای بیمار می¬باشند، دارای طول¬های تنظیم شونده می¬باشند (برای بیماران با طول اعضای مختلف) و در دو قسمت به پای بیمار وصل شده و آن را به حرکت صحیح وامی¬دارند. مکانیزم طوری طراحی شده است که می¬تواند با دوران 180 درجه¬ای به سمت دیگر تریدمیل منتقل شود و برای همه بیماران با یک پای فلج (چه پای چپ و چه پای راست) مورد استفاده قرار گیرد. شکل زیر نمایی شماتیک از این سیستم را نشان می¬دهند. اين روبات‌ها، مي‌توانند کمک بزرگي براي بيماراني باشند که در اثر سکته مغزي قواي حرکتي خود را در پاها از دست داده‌اند. اين وسيله به آنان کمک مي‌کند که حرکت مجدد پاهاي خود را سريعتر به دست آورند. برای تولید حرکت در روبات سری، از دو موتور DC به ترتیب با توان¬های 125 و 150 وات در محل مفاصل زانو و ران استفاده می¬شود.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: WA Public Health
WA Public Health > WA 30 Social, Economic, and Environmental factor in public health
WA Public Health > WA 400 Occupational Medicin, health and hygiene
WA Public Health > WA. 900 Vital Statistics
Research Plan
Depositing User: Editor
Date Deposited: 09 Jul 2013 03:24
Last Modified: 09 Jul 2013 03:24
URI: http://eprints.ajaums.ac.ir/id/eprint/201

Actions (login required)

View Item View Item
MenuLeft
Ajaums Repository is powered by EPrints 3 which is developed by the School of Electronics and Computer Science at the University of Southampton. More information and software credits.
EPrints Logo MenuLeft